2017 Biennial Election

A Biennial Election for our Local is held every two years. Elections are being held for all Executive Board and Joint Council positions.

Important Dates

April 3: Nominations open
April 12: Nominations close
April 26-27: Elections are held
May 4: Runoff election (if necessary)

Voting

No voting will take place, as there were no contested positions.

Running for Office

The nomination period has now closed.
Information for Candidates

Elections by Acclamation

The officers below have been elected by acclamation.  Congratulations to the newly elected officers!

Statewide Executive Board
President: Emily Yen
Northern Vice President: Erin Greer
Southern Vice President: Iris Blake
Financial Secretary: Jesse Halvorsen
Recording Secretary: Harya “Koko” Dillon
Trustees: Connor Gorman, Shannon Ikebe, Krista L. Cortes
Sergeant at Arms: Mary Schmitt
Guide: Violet Barton

Berkeley Unit Joint Council
Unit Chair: Maggie Downey
Recording Secretary: Garrett Shishido Strain
Head Stewards: Joe Winer, Caroline Lemak Brickman, Michaeljit Sandhu, Thornton Thompson, Kavitha Iyengar, Eric Peterson, Beezer de Martelly, Alex Bush, Julia Havard, Kathleen Powers, Mick Song, René Espinoza Kissell, Robbie Nelson, Juliet Rose Kunkel

Davis Unit Joint Council
Unit Chair: Gabi Kirk
Recording Secretary: Savannah Hunter
Head Stewards: Michael Culshaw-Maurer, Abbey Berghaus, Amara Miller, Marcelle Obeid, Jeanelle K. Hope, Emily Breuninger

Irvine Unit Joint Council
Unit Chair: Anandi Rao
Recording Secretary: Francisco Ilabaca
Head Stewards: Kurt Horner, Kevin Kadowaki, Forest Agostinelli, Rachael De La Cruz, Muneira Hoballah, Kat Cosby, Richard C. Prince

Los Angeles Unit Joint Council
Unit Chair: Jonathan Koch
Recording Secretary: Alli Carlisle
Head Stewards: Ian Coley, Michael Z. Dean, Spencer Frei, Devaka Gunawardena, Olúfẹ́mi O. Táíwò, Melissa Melpignano, Marissa Ochsner, Jeffrey Dymond
Campus Stewards: Ezekiel Trautenberg, Mahmood Khan, Lauren Schaeffer, Kye Barker, Medha Uppala

Merced Unit Joint Council
Unit Chair: Rodolfo Rodriguez
Recording Secretary: Christina Acosta

Riverside Unit Joint Council
Unit Chair: J Sebastian
Recording Secretary: David Chávez
Head Stewards: Theresa Goldbach, Mackenzie Gregg, Frank Perez, Aaron Alvarado, Stephanie Miller

San Diego Unit Joint Council
Unit Chair: Sam Mitchell
Recording Secretary: Jeanine Webb
Head Stewards: Hosam Yousif, Alexia Arani, Raquel Pacheco, Tara Pixley, Miguel Angel Castañeda, Jonathon D. Paden, América Martínez

Santa Barbara Unit Joint Council
Unit Chair: Meg Unden
Recording Secretary: Hannah Kagan-Moore
Head Stewards: Avi McClelland-Cohen, Andrew Elrod, Sarp Kurgan, Dell Rose, Emily Ellis

Santa Cruz Unit Joint Council
Unit Chair: Ana McTaggart
Recording Secretary: Kyle Galindez
Head Stewards: Lisa Hofmann, Mike Wilson Becerril, Juan C. Dávila Santiago, Kendall Grady, Abby Walsh

More Information

Local elections are conducted by an Election Committee comprised of members elected from each campus. If you have questions or comments about the election, please contact the Election Committee at elections@uaw2865.org.